DLA RODZICÓW!!!
VIII PROCEDURA – dotycząca działań w przypadku stwierdzenia wszawicy w Niepublicznym „Tęczowym przedszkolu”
Procedura ma zapewnić higieniczne warunki pobytu dzieci i pracowników w przedszkolu. W tym celu dyrektor stosuje działania profilaktyczne, które mają zapobiec rozprzestrzenianiu się wszawicy na terenie placówki.
a)
- Rodzice (opiekunowie prawni): muszą mieć świadomość konieczności monitorowania na bieżąco czystości skóry głowy własnego dziecka.
- Nauczyciele: zobowiązani są do natychmiastowego zgłaszania dyrektorowi przedszkola sygnałów dotyczących pojawienia się wszawicy w placówce.
- Pracownicy obsługi: powinni zgłosić swoje podejrzenia, co do wystąpienia wszawicy w danej grupie nauczycielowi, bądź dyrektorowi.
- Dyrektor: jest zobowiązany do zapewnienia dzieciom higienicznych warunków pobytu w przedszkolu, a pracownikom higienicznych warunków pracy.
b) Procedurę umieszcza się na stronie internetowej przedszkola oraz gazetce przedszkolnej. Jednocześnie zapoznaje się rodziców z treścią procedury niezwłocznie po jej wprowadzeniu.
c) Wszelkich zmian w procedurze może dokonać z własnej inicjatywy lub na wniosek rady pedagogicznej dyrektor placówki. Proponowane zmiany nie mogą być sprzeczne z prawem.
d)
- Zgoda rodziców na systematyczny przegląd skóry głowy dziecka przez pielęgniarkę lub osobę wyznaczona przez Dyrektora uzyskuje się poprzez pisemną zgodę od rodzica obowiązującą w danym roku szkolnym t.j. od września do sierpnia.
- W przypadku uchylenia się rodzica lub opiekuna od wyrażenia zgody na sprawdzenie czystości skóry głowy dziecka, dyrektor jest zobowiązany powiadomić pomoc społeczną.
- Dyrektor przedszkola zarządza dokonanie przez osobę upoważnioną kontroli czystości skóry głowy wszystkich dzieci w danej grupie oraz wszystkich pracowników przedszkola, z zachowaniem zasady intymności.
e) Tryb postępowania w przypadku zdiagnozowania wszawicy u przedszkolaka:
- Nauczycielka informuje rodzica w formie ustnej o stwierdzeniu wszawicy u dziecka, jednocześnie informuje go o konieczności podjęcia niezwłocznie zabiegów higienicznych skóry głowy. Obowiązek wykonania zabiegów w celu skutecznego usunięcia wszawicy spoczywa na rodzicach.
- W razie potrzeby pielęgniarka lub inna osoba upoważniona przez Dyrektora instruuje rodziców o sposobie działań, informuje też o konieczności poddania się kuracji wszystkich domowników .
- Aby skutecznie wyeliminować wszawicę, na czas kilkudniowej kuracji należy dziecko odizolować od grupy, t.j. pozostawić w domu.
- Osoba wyznaczona przez Dyrektora zobowiązana jest do monitorowania skuteczność działań; po upływie 10 -14 dni kontroluje stan czystości skóry głowy dzieci po przeprowadzonych zabiegach higienicznych przez rodziców jednocześnie informuje dyrektora przedszkola o wynikach kontroli i skali zjawiska.
- Kontrola czystości skóry głowy dzieci będzie przeprowadzana systematycznie.
- W przypadku stwierdzenia przypadków wszawicy na terenie placówki, zostanie przeprowadzona niezbędna dezynfekcja pomieszczeń.
f) Tryb postępowania w sytuacji stwierdzenia trudności w przeprowadzeniu kuracji:
- W przypadku stwierdzenia przez pielęgniarkę lub osobę wyznaczoną nieskuteczności zalecanych działań- brak współpracy ze strony rodziców lub opiekunów prawnych- zawiadamia się o tym dyrektora placówki
- Dyrektor po otrzymaniu informacji o stwierdzeniu nieskuteczności zalecanych działań, zawiadomienia ośrodek pomocy społecznej o konieczności wzmożenia nadzoru nad realizacją funkcji opiekuńczych przez rodziców dziecka oraz udzielenia rodzinie potrzebnego wsparcia.